Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W czasie pandemii nie jesteś sam/a

Dla wielu z nas pandemia Sars-COV-2 (powodującego chorobę COVID-19) to trudne doświadczenie. Ograniczenie kontaktów z bliskimi, praca zdalna, a nieraz przymusowa kwarantanna to jednak nie koniec świata! Trudne doświadczenia, w tym choroby, są częścią życia: zmieniają nas, czasem umacniają, pozwalają spojrzeć inaczej na dotychczasowe doświadczenie. Psychologia jako nauka włożyła wiele wysiłku w to, abyśmy nauczyli się prosić o pomoc: są sytuacje, przez które trudno przebrnąć samodzielnie. 

Dlatego na tej podstronie znajdziecie informacje, gdzie szukać pomocy, inspiracji i jak przetrwać ten specyficzny czas pandemii.

 

 

 

  • Jeśli pracujesz w Instytucie Psychologii UJ lub jesteś doktorantką / doktorantem,  studentką / studentem IPs UJ i nie wiesz, gdzie szukać pomocy terepatucznej skontaktuj się z prof. Małgorzatą Opoczyńską-Morasiewicz lub prof. Grzegorzem Iniewiczem. Pamiętaj, że możesz otrzymać jedynie informacje, gdzie szukać wsparcia psychologicznego. 
  • Jeśli jesteś studentką / studentem UJ zajrzyj na stronę Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji, gdzie znajdziesz numery telefonów internwencyjnych i materiały pomagające oswoić lęk.
  • Jeśli pracujesz w służbie zdrowia, specjalny serwis uruchomiła Katedra Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Pracownicy Katedry Psychiatrii UJ CM oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży oferują wsparcie terapeutyczne dla pracowników służby zdrowia zaangażowanym w opiekę nad pacjentami z COVID-19 oraz ich rodzinom. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Katedry.
  • Jeśli mieszkasz w Krakowie to Krakowski Instytut Psychoterapii uruchomił specjalne linie telefoniczne do kontaktu z terapeutami. Każdy mieszkaniec Krakowa może zwrócić się w razie potrzeby o pomoc do terapeutów pracujących w KIP. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie KIP.
  • Poradnia Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii "Solutio" świadczy bezpłatne konsultacje telefoniczne i w formie videorozmów dla wszystkich, którzy doświadczają silnego stresu w obliczu koronawirusa. Tel. +48 663 127 027 oraz strona www.
  • Bez względu na to, gdzie mieszkasz możesz także sprawdzić ofertę pomocy, którą w swoim miejscu zamieszkania oferują Ośrodki Interwencji Kryzysowej
  • Ponadto sprawdź Poradnie Zdrowia Psychicznego w Twojej okolicy, ponieważ NFZ dopuścił pomoc on-line.

W Internecie możemy odnaleźć sporo profejsonalnych materiałów, gdzie znajdziemy praktyczne wskazówki na temat tego, jak radzić sobie z nową sytuacją pandemii. Polecamy zwłaszcza popularno-naukowe publikacje Amerykańskiego, Kanadyjskiego i Brytyjskiego Towarzystw Psychologicznych:

Polecamy Waszej uwadze artykuły naukowe z czasopism naukowych (dwa z The Lancet i jeden wydany przez Oxford) dotyczące zagadnień zdrowia psychicznego, potrzeby wsparcia psychicznego w obliczu epidemii koronawirusa i w niewielkim stopniu możliwych form takiego wsparcia:

​Materiały Association for Psychological Science

 

Okres kwarantanny oznacza zawieszenie zajęć szkolnych. Jeśli masz dzieci, tutaj znajdziesz propozycje organizacji czasu, który spędzają w domu.

Cykl rozmów w Radiu Kraków:

W związku z wprowadzeniam nauki zdalnej wydanictwo Nowa Era przygotowało materiały dla nauczycieli i rodziców