Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Zmarł prof. Rolf Verleger

8 listopada 2021 zmarł niespodziewanie prof. Rolf Verleger. Prof. Verleger miał liczne i silne związki z Polską. Staże podoktorskie w jego laboratorium odbyło wielu polskich badaczy u progu kariery naukowej, w tym pracownicy Instytutu Psychologii UJ.

Prof. Verleger urodził się 17 grudnia 1951 w Ravensburgu. W 1976 ukończył studia psychologiczne na w Konstancji (Universität Konstanz), doktorat obronił na Uniwersytecie w Tübingen (Universität Tübingen) w 1986. Habilitację otrzymał w 1993 na Uniwersytecie w Lubece (Universität zu Lübeck), gdzie pracował do 2017 roku.

 Prof. Verleger był wybitnym specjalistą w zakresie badania mózgowych korelatów procesów uwagowych z użyciem potencjałów wywołanych EEG. Był autorem ponad 150 publikacji naukowych osiągając indeks Hirsha = 40. W latach 1999–2005 prezes Niemieckiego Towarzystwa Psychofizjologii (Deutsche Gesellschaft für Psychophysiologie und ihre Anwendung).

Prof. Verleger miał liczne i silne związki z Polską. Staże podoktorskie w jego laboratorium odbyło wielu polskich badaczy i badaczek u progu kariery naukowej, między innymi prof. Piotr Jaśkowski, prof. Dariusz Asanowicz, prof. Michał Kuniecki i dr Kamila Śmigasiewicz. 

Dla wielu z nas kontakt i doświadczenie pracy z prof. Rolfem Verlegerem, wybitną postacią niemieckiej psychofizjologii, stanowił istotny katalizator międzynarodowej kariery akademickiej. Prof. Verleger był również, od samego początku, stałym gościem specjalnym międzynarodowej konferencji z zakresu neuronauki organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński – Neuronus. Jego obecność bez wątpienia przyczyniła się do zbudowania obecnej renomy tego wydarzenia – jako największej w Europie Wschodniej organizowanej cyklicznie konferencji naukowej w zakresie neuronauki. Wraz z odejściem prof. Verlegera straciliśmy wspaniałego naukowca, mentora i przyjaciela.