Przejdź do głównej treści

Oferta dla przedszkoli

Program oferty dla przedszkoli w roku 2017/2018

•  Instytut Psychologii jest jedną z najlepszych jednostek prowadzących badania psychologiczne w Polsce.

• W Instytucie znajduje się kilkanaście laboratoriów badawczych, wyposażonych w najnowszą aparaturę badawczą, m.in. Laboratorium Psychofizjologii, Badań Świadomości, Przezczaszkowej Stymulacji Magnetycznej, Psychologii Języka i Dwujęzyczności, Rozwoju Małego Dziecka, Snu, Poznania Społecznego, Badania Bólu i inne.

•  Aktualnie w Instytucie realizowanych jest 70 projektów badawczych, których wyniki są regularnie publikowane w najlepszych międzynarodowych czasopismach naukowych, m.in. Nature Neuroscience, Behavioral and Brain Sciences, Psychological Review i wielu innych.

Podczas wizyty będzie można poznać pracę naszych laboratoriów badawczych, m.in.:

1) Co się dzieje z nami, gdy śpimy? Kiedy pojawiają się sny i jak to się dzieje, że nie zawsze pamiętamy, co nam się śniło? Podczas wizyty w Laboratorium Psychologii Snu dzieci dowiedzą się niemal wszystkiego o fazach snu i zapoznają się z działaniem polisomnografu, który pomaga zapisać i analizować przebieg snu. Wizyta ma charakter teoretyczny, ale również praktyczny. Uczestnicy będą mogli pomagać w przeprowadzeniu badania.

2) Czego potrzebujemy, aby widzieć świat? Co można zobaczyć bez udziału wzroku? Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w Laboratorium Świadomości. Podczas zabawy, dzieci dowiedzą się, jak działają różne zmysły, a także co to są iluzje wzrokowe i jak to się dzieje, że możemy zobaczyć coś, czego nie ma.

3) W Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka czeka na dzieci spotkanie z kaczko-królikiem i innymi dwuznacznymi obrazkami i słowami. Podczas wspólnych zabaw, dzieci będą szukać ukrytych obiektów na obrazkach oraz słów, które mają wiele znaczeń. Dzieci będą mogły zobaczyć lustro weneckie, a także przeprowadzić badanie z użyciem Kinectów – rejestratorów ruchu.

4) Każdego z nas czasem coś boli, czasem mniej, a czasem bardzo. Każdy z nas jednak w innym stopniu jest wrażliwy na bodźce bólowe. W Laboratorium Badania Bólu, dzieci będą mogły zobaczyć, jak psychologowie badają ból, dowiedzą się, w jaki sposób można zmierzyć ból i ocenić, czy jest on mały czy duży.

Wizyta rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia do problematyki badań prowadzonych w Instytucie Psychologii UJ. Następnie uczestnicy zwiedzają 2-3 laboratoria. Termin wizyty i jej program ustalane są każdorazowo w zależności od zainteresowań grupy i możliwości organizacyjnych poszczególnych laboratoriów. Całość wizyty trwa ok. 2 godziny.

Miejsce: Instytut Psychologii UJ, przy ul. Ingardena 6 – nowoczesny budynek tuż obok zielonej wyspy śródmieścia, czyli Parku Jordana.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Instytutu!