Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania i praca naukowa w czasie pandemii

Dla wielu z nas pandemia Sars-COV-2 (powodującego chorobę COVID-19) to trudne doświadczenie zawodowe. Zamknięte laboratoria, przerwane prace badawcze oraz samoizolacja mogą znacząco wpływać na dobrostan psychiczny.

Doskonale rozumiemy, że obecna sytuacja jest trudna dla badaczy i badaczek, szczególnie tych na początku kariery naukowej, którzy np. są w trakcie pracy nad doktoratami czy realizują stypendia post-doc. 

Dlatego na tej podstronie przygotowaliśmy przegląd informacji, gdzie szukać narzędzi i inspiracji do organizacji pracy naukowej w czasie pandemii, a także zachętę do tego, by zadbać o siebie w tym trudnym czasie.

Poniżej znajdziecie informacje m.in. na temat tego, jak nabywać nowe umiejętności potrzebne w pracy naukowej, jak kontynuować badania w innej formie np. korzystając z otwartych baz danych lub prowadząc badania online (wtedy, gdy jest to możliwe), jak korzystać z możliwości grantowych czy przemyśleć zasady współpracy w zespole.

 

 

Zapoznaj się z kursami online w tematach:

Materiały i seminaria o otwartym dostępie w nauce (Open Access):

Wykorzystaj czas w domu, aby szkolić swoje umiejętności w zakresie data science.

Zapoznaj się webinariam Ebesco.

Przjerzyj zestaw zasobów do uczenia się przygotowany przez QUEST. Jak możemy przeczytać: "Around the world, many researchers have found themselves in self-isolation, and are unable to continue performing lab-based studies. However, this can be an opportunity to learn and expand professional and scientific horizons. We have created a list of resources to help you make the best of this strange and challenging time, and increase the quality of your research in the future":

Korzystaj z otwartych baz danych, zobacz, jak prowadzić badania w sieci, wykorzystuj narzędzia online.

Otwarte bazy danych:

Jeśli pracujesz na Uniwersytecie Jagiellońskim, skorzystaj z dostępu:

 

Czytaj, oglądaj i ucz się:

Przejrzyj zestaw zasobów do uczenia się przygotowany przez QUEST. Jak możemy przeczytać: "Around the world, many researchers have found themselves in self-isolation, and are unable to continue performing lab-based studies. However, this can be an opportunity to learn and expand professional and scientific horizons. We have created a list of resources to help you make the best of this strange and challenging time, and increase the quality of your research in the future".

 

Oprogramowanie do prowadzenia badań ankietowych:

Oprogramowanie do prowadzenia badań eksperymentalnych przez Internet:

Jak organizować pracę zespołową:

Jak organizować konferencje naukowe online

Jak pisać granty? Więcej tutaj

Porady związane z planowaniem rozwoju zawodowego:

Zanim to zrobisz, pamiętaj, że szczególne okoliczności zawsze muszą iść w parze z naukową rzetelnością i odpowiedzialnością. Dlatego warto zapoznać się z artykułami poświęconymi:

A poniżej najnowsze badania w obszarze nauk społecznych związane z COVID-19:

Przegląd badań z zakresu filozofii, etyki i bioetyki

Zainspiruj się tym, jak radzą sobie inni naukowcy i naukowczynie:

Tak, przerwa w badaniach to nie koniec świata! Więcej o:

Materiały poświęconych temu jak:

Jak radzić sobie ze stresem?