Prof. Michał Wierzchoń wybrany przewodniczącym ESCoP

Profesor Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (European Society for Cognitive Psychology - ESCoP). To pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia tej organizacji w 1985 roku, która zrzesza blisko 1000 badaczy z całego świata.

Europejskie Towarzystwo Psychologii Poznawczej (European Society for Cognitive Psychology) zrzesza blisko tysiąc naukowców z Europy i świata. Towarzystwo zostało powołane w celu promowania badań naukowych w dziedzinie psychologii poznawczej i pokrewnej tematyki.

Prof. Michał Wierzchoń kieruje C-Lab Laboratorium Badania Świadomości w Instytucie Psychologii UJ oraz Centrum Badań Mózgu UJ. Pełni też funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Filozoficznego UJ i kierownika Międzynarodowego Programu Doktoranckiego z Neuronauki Poznawczej. Jest również wiceliderem inicjatywy „Neuronalna architektura świadomości” w ramach programu COST, który finansuje Komisja Europejska. Jego zainteresowania obejmują m.in. teorie świadomości, świadomość wzrokową, neuronowe korelaty świadomości oraz substytucję sensoryczną. Zespół nowo wybranego przewodniczącego ESCoP wspiera rozwój technologii Colorophone’a - specjalnego oprogramowania, które umożliwia osobom niewidomym rozpoznawanie kolorów za pomocą dźwięku. Projekt ten powstaje na Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym, a jego inicjatorem jest także polski naukowiec Dominik Osiński.