Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Od apatii do przemocowego ekstremizmu: Motywacyjne podstawy zaangażowania politycznego

kierownik projektu: dr Katarzyna Jaśko

Agencja finansująca: Narodowe Centrum Nauki

Program: Grieg 

Kwota finansowania: 4 904 814 PLN 

 

Zrozumienie warunków, w jakich ludzie angażują się w działania polityczne, stanowi jedno z podstawowych pytań w naukach społecznych i politycznych. Podczas gdy wiele problemów społecznych wymaga skoordynowanych działań, brak zaangażowania politycznego wydaje się być dominującą normą społeczną. Z drugiej strony we współczesnym świecie możemy zauważyć narastanie przemocowego ekstremizmu politycznego, kiedy to mało osób jest gotowych poświęcić wszystko dla politycznej sprawy. W obecnym projekcie proponujemy nowy model zaangażowania politycznego, którego celem jest wyjaśnienie tej różnorodności zachowań politycznych. 
Opieramy się na podstawowych teoriach motywacji, które pokazują, że ludzie angażują się w cele, które uważają za ważne i pożądane i które postrzegają jako osiągalne poprzez własne działania. Aby osiągnąć te cele, angażują się następnie w zachowania, które uważają za właściwe sposoby osiągnięcia celów. Zakładając, że zachowanie polityczne opiera się na tych samych zasadach, proponujemy, że ludzie przekazują pieniądze, uczestniczą w protestach, głosują, lub dołączają do grup ekstremistycznych, ponieważ robiąc to, mają nadzieję osiągnąć pewne ważne dla nich cele polityczne. W związku z tym zaangażowanie w zachowanie polityczne powinno zależeć od 1) wagi przypisywanej tym celom, 2) generalnego oczekiwania ich osiągnięcia oraz 3) postrzeganej instrumentalności danego zachowania politycznego w połączeniu z przekonaniem, że można je wprowadzić ( tj. własnej skuteczności). 
W obecnym projekcie proponujemy trzy powiązane ze sobą linie badawcze składające się m.in. z badań jakościowych, przekrojowych, podłużnych, eksperymentalnych i terenowych w celu przetestowania modelu w kontekście różnych spraw politycznych, w tym spraw, które są bardzo istotne we współczesnym świecie (np. równość płci, klimat zmiana). 
W pierwszej kolejności zbadamy rolę względnej ważności politycznego celu. Ludzie anagażują się w sprawy, które uważają za ważne. Jednocześnie większość ludzi dąży do wielu celów i nie jest jasne, w jaki sposób zaangażowanie w sprawę polityczną jest powiązane z innymi celami życiowymi i jak te relacje wpływają na zaangażowanie polityczne. Zbadamy, w jaki sposób różne rodzaje struktur celów aktywistów i nie-aktywistów są powiązane z ich krótko- i długoterminowym zaangażowaniem politycznym. 
Chociaż ludzie na ogół niechętnie angażują się w działania o niepewnej lub niskiej szansie na sukces, efekt ten nie zawsze występuje w kontekście politycznym. W obecnym projekcie przetestujemy to, czy niespójne efekty uzyskane w przeszłych badaniach na temat oczekiwań i zaangażowania politycznego można przypisać nieliniowemu wzorcowi tej relacji. Stosując różne metody, w tym analizę treści, eksperymenty i modelowanie agentowe, w dziewięciu badaniach zbadamy moderującą rolę ważności celu i przeszłego zaangażowania. 
Wreszcie, pomimo roli, jaką odgrywa znaczenie celu i oczekiwanie w kształtowaniu intencji, należy pamiętać, że intencje nie zawsze przekładają się na działania. Ludzie mogą nie być w stanie wykonać określonego działania lub mogą nie być przekonani, że ma ono zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia ich celu. Dlatego nawet poczucie, że sprawa jest ważna, wraz z oczekiwaniem, że może się dać ją zrealizować, może nie wystarczyć, aby zmotywować ludzi do działania. W serii badań (m.in. w terenie, eksperymentalnych, gry symulacyjne) sprawdzimy, jak oba rodzaje oczekiwań wpływają na zaangażowanie polityczne. 
Podsumowując, trzy linie badań dostarczą empirycznych podstaw dla kompleksowego modelu motywacji zachowań politycznych, który może wyjaśnić różne rodzaje działań politycznych o różnym poziomie skrajności.