Science First S01E02: Usłysz kolory już w środę o 18:30!

Czy można usłyszeć kolor nieba? Czy można usłyszeć zieleń lasu? Czy na pewno widzimy oczami? Czy zawsze słyszymy uszami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukamy w kolejnym odcinku S/F, którego tematem będzie Colorophone.

Colorophone to rewolucyjne urządzenie, które powstaje na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii NTNU - Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Pracujący tam Dominik Osiński opracował technologię przetwarzania kolorów na dźwięki: zmysły to nic innego jak dane, które docierają do naszego mózgu jako impulsy elektryczne. Jak pokazują najnowsze badania, dla mózgu nie znaczenia skąd one spływają - i tak korę wzrokową można aktywować informacją, która dociera do nas jako dźwięk.  Podczas spotkania porozmawiamy z twórcą Colorophone'u i osobami związanymi z projektem.

Doświadszyczsz też wyjątkowych dźwiękopejzaży, dzięki immersyjnym projekcjom 360 stopni.  Goścmi S/F będą:

Dominik Osiński, NTNU

Dr hab. Michał Wierzchoń, UJ

Dr Anna Anzulewicz, UJ

#ScienceFirst #2 odbędzie się 28 listopada o godzinie 18.30 w HEVRE (piętro +1). Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zapisów w przypadku dużego zainteresowania.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM

Partner projektu : CogNeS, Norwegian University of Science and Technology

Organizatorzy: All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

Obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Pawłowskiej
Obrona rozprawy doktorskiej mgr Teresy Hlawacz
Obrona rozprawy doktorskiej mgr Anny Bąk
Czy umysł można trenować jak mięśnie?