Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Instytutu Psychologii UJ częścią międzynarodowego projektu PANACEA

Pionierski projekt PANACEA, w który zaangażowany jest Instytut Psychologii UJ, a którego liderem jest Uniwersytet Boloński, uzyskał finansowanie w ramach programu ERASMUS+. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy wśród studentów i studentek kierunków medycznych, naukowców i pracownic służby zdrowia na temat mechanizmów działania efektów placebo i nocebo. Ze strony UJ w projekcie udział bierze między innymi prof. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytut Psychologii UJ i szef Zespołu Badania Bólu.

Efekt placebo został dobrze opisany w literaturze naukowej. Upraszczając, polega on na złagodzeniu lub ustąpieniu objawów chorobowych po tym, jak przyjęliśmy nieaktywny farmakologicznie środek, np. tabletkę z cukru, chociaż lekarz poinformował nas, że przyjmujemy aktywne lekarstwo. Jego przeciwieństwem jest efekt nocebo, który polega na wywołaniu objawów choroby lub ich pogorszeniu w wyniku zastosowania nieaktywnego leczenia. Projekt PANACEA stworzono właśnie po to, aby zrozumieć, w jaki sposób najlepiej wykorzystać efekt placebo do celów terapeutycznych oraz jak uniknąć efektu nocebo. Dzięki projektowi powstaną europejskie wytyczne i zalecenia dotyczące wykorzystania efektu placebo w terapii oraz łagodzenia efektu nocebo. Ponadto opracowane zostaną programy szkoleniowe, które mogą zostać włączone do uniwersyteckich studiów medycznych i pielęgniarskich w całej Europie.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć w serwisie UJ. Z badaniami profesora Przemysława Bąbla można zapoznać się na stronie kierowanego przez niego Zespołu Badania Bólu.