Konferencja “Dziecko z doświadczeniem migracji"

W Polsce mieszka coraz więcej migrantów i migrantek. Ich dzieci potrzebują specjalistycznego wsparcia językowego. Niestety szkoły i poradnie nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z doświadczenia migracji. O zagadnieniach z tym związanych będą rozmawiać uczestnicy konferencji "Dziecko z doświadczeniem migracji".

Naukowcy chcą zwiększyć świadomość wyzwań, jakie dzieci migrantów napotykają w nowym języku i nowym środowisku kulturowym. Jak tłumaczą, polskie szkoły nie są systemowo przygotowane do pracy z dziećmi dwujęzycznymi, co prowadzi często do podejmowania błędnych działań w przypadku pojawiających się problemów. Wśród migrantów, jak w każdej innej grupie, znajdują się dzieci, które mają różne trudności, deficyty i zaburzenia rozwojowe. W przypadku dzieci nieposługujących się biegle językiem polskim wsparcie okazuje się często mocno ograniczone, a diagności zwykle nie posiadają odpowiednich narzędzi. Konferencja stworzy więc platformę do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, ułatwiających integrację i wspierających dobrostan psychiczny dzieci z doświadczeniem migracji, zarówno w szkole, jak i poza nią.

Konferencja skierowana jest przede wszystkim do praktyków: nauczycieli, psychologów, pedagogów, logopedów, a także innych osób, które pracują z dziećmi migrantów lub zainteresowanych tematem. W jej trakcie znani praktycy oraz badaczki z Polski i z zagranicy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas sześciu wystąpień i dwóch paneli dyskusyjnych. Wykłady odbędą się w języku polskim i języku angielskim, a w drugim dniu konferencji będą tłumaczone symultaniczne.

Wydarzenie organizują Bilingualism Matters Kraków przy Instytucie Psychologii UJ i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie. Konferencję wsparł Urząd Miasta Krakowa i jest ona całkowicie nieodpłatna dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej szczegółów na stronie konferencji.