Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

List Otwarty Psychologów do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie Sytuacji Uchodźców na Granicy Polsko-Białoruskiej

List Otwarty Psychologów do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie Sytuacji Uchodźców na Granicy Polsko-Białoruskiej

Rada Naukowa Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Radą Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i Zarządem Polskiej Federacji Psychoterapii wystosowała do Premiera RP wspólne stanowisko w związku z sytuacją na Polsko-Białoruskiej granicy.

List jest reakcją na bardzo złe warunki, w jakich od 25 dni przebywa grupa Afgańczyków, z drastycznie ograniczonym dostępem do żywności, wody, bez wsparcia prawnego i opieki medycznej. Migrantom brakuje też dostępu do podstawowego wsparcia psychologicznego.

Psychologowie w liście powołują się na liczne badania naukowe wskazujące na fakt, że zaistniała sytuacja złych warunków bytowych jest jedną z podstawowych przyczyn pojawienia się w tej grupie chorób psychicznych. Zwracają również uwagę, że doświadczenie wykluczenia i złe traktowanie przez kraj docelowy sprzyjają radykalizacji imigrantów oraz ich dzieci.

W liście pada również deklaracja udzielenia pomocy psychologicznej i wsparcia działań akulturacyjnych wobec migrantów.

 

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się poniżej.

Zachęcamy do rozpowszechnienia treści Listu.

Pliki do pobrania
pdf
List Otwarty do Prezesa Rady Ministrów