Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska

Dyrekcja, Rada Naukowa i cała społeczność Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego z głębokim żalem zawiadamiają, że w dniu 11 listopada 2020 roku zmarła nasza Koleżanka i Współpracowniczka, wybitna psycholog muzyki prof. dr hab. Maria Manturzewska.

Urodzona w 1930 roku w Krakowie, psycholog muzyki, pedagog, prof. dr hab., profesor emeritus Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Twórczyni pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Muzyki (AMFC, obecnie UMFC w Warszawie) i jej wieloletnia kierowniczka (1985-2000). Z Instytutem Psychologii UJ związana za sprawą prof. Stefana Szumana, którego była uczennicą. Na przełomie lat 1990/2000 pracowała w Zakładzie Psychologii Rozwojowej i Wychowawczej IPs UJ.

Twórczyni pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Muzyki (AMFC, obecnie UMFC w Warszawie) i jej wieloletnia kierowniczka (1985-2000). Wspólnie z dr. Mieczysławem Choynowskim zaadaptowała dla rodzimej psychologii liczne testy. W latach 1967-1972 prowadziła pionierskie badania nad młodzieżą szkół muzycznych. 

Autorka wielu prekursorskich projektów badawczych z psychologii muzyki.