Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Krakowski Oddział Bilingualism Matters w Kopenhadze!

​Blisko stu rodziców, pedagogów i wychowawców wzięło udział w warsztatach na temat dwujęzyczności, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Dwa Skrzydła przy współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze. Warsztaty, które odbyły się w dniach 23-24 marca 2019 r., prowadziły dr hab. Ewa Haman, adiunkt w Zakładzie Psycholingwistyki Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Zofia Wodniecka-Chlipalska, kierownik zespołu badawczego Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności LangUsta, adiunkt w zakładzie Psychologii Eksperymentalnej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczestnicy spotkań mogli zapoznać się z wynikami najnowszych badań nad rozwojem dzieci dwujęzycznych, a także skonfrontować z nimi własne doświadczenia, przekonania, zasłyszane opinie i mity – zarówno pozytywne, jak i negatywne – na temat dwujęzyczności.   Istotnym elementem warsztatów była wymiana dobrych praktyk, w tym o sposobach pielęgnowania dwujęzyczności u dzieci. 

Przedstawiciele pomysłodawcy wydarzenia - Stowarzyszenia Dwa Skrzydła,  które prowadzi sobotni Klub Dobrej Zabawy w Kopenhadze, zachęcili uczestników spotkań do aktywności z grami planszowymi oraz ulubionymi książkami, które służą rozwijaniu kompetencji językowych dzieci poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu. W Odense, współorganizatorka spotkania, Pani Monika Żak, która prowadzi szereg inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności polskiej oraz najmłodszego pokolenia polskich emigrantów, w tym m. in. warsztaty „Mamo, tato, będę naukowcem!” zaprosiła dzieci z rodzin dwujęzycznych do zaprezentowania eksperymentów naukowych, których prowadzenie wraz z rodzicami może również stanowić formę nauki języka i zabawy z dwujęzycznością.   

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą.

(mat. prasowe MSW RP)