Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Joanna Durlik z IPs laureatką konkursu "Skomplikowane i proste"

Tekst "Wieża Babel za cornerem" Joanny Durlik, doktorantki na Wydziale Filozoficznym UJ, został wyróżniony w konkursie "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". To już 14. edycja plebiscytu organizowanego przez redakcję miesięcznika "Forum Akademickie". Wybierane są w nim najlepsze artykuły popularnonaukowe opisujące w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników konkursu lub badania, w których brali udział.

 

Joanna Durlik w artykule "Wieża Babel za cornerem" opisuje swoje badania dotyczące zmian w znajomości języka polskiego i angielskiego u osób, które przez dłuższy czas mieszkają w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem zarówno badania naukowe, jak i codzienne obserwacje pokazują nam, że wyjeżdżając gdzieś na dłużej, nie tylko zaczynamy lepiej mówić w drugim języku, ale zmienia się także nasz ojczysty. Często pożyczamy słowa z obcego języka, używamy gramatycznych i słownikowych kalek, tworzymy nowe słowa.

- Moim celem było nie tylko opisać psycholingwistyczne, eksperymentalne badania w sposób zrozumiały dla osób, które na co dzień nie zajmują się pracą naukową, ale także wyjaśnić mechanizmy działania dwujęzycznego umysłu i przetwarzania kilku języków jednocześnie. W tekście starałam się podkreślić, że zmiany językowe, które pojawiają się na przykład na skutek emigracji, są procesem zupełnie naturalnym i bynajmniej nie świadczą o nieudolności naszego umysłu, ale raczej stanowią dowód na jego elastyczność i świetne adaptacyjne zdolności - wyjaśnia autorka.

Joanna Durlik ukończyła psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UJ oraz studia podyplomowe w zakresie nauczania polskiego jako języka drugiego/obcego. Jest doktorantką w Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności w Instytucie Psychologii UJ. Jej praca doktorska, przygotowywana pod kierunkiem dr hab. Zofii Wodnieckiej oraz prof. Teresy Bajo z Uniwersytetu w Granadzie, dotyczy dwujęzyczności oraz zmian, które zachodzą w znajomości języków pod wpływem intensywnego kontaktu z drugim językiem na przykładzie osób mieszkających za granicą. Badania te finansowane są zarówno przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursów Preludium 8 i Etiuda 6, jak i Tokyo Foundation i Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund.

Nagrodzona poza pracą naukową zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat dwujęzyczności. Prowadziła w tym zakresie szkolenia i warsztaty skierowane do nauczycieli i rodziców dzieci dwujęzycznych, w tym dla Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ośrodka Rozwoju Edukacji, stowarzyszeń polonijnych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Norwegii. Jest koordynatorką Bilingualism Matters@Kraków na UJ. Współtworzy stronę popularnonaukową dwujezycznosc.info.

Polecamy również
Dwa stypendia MNiSW powędrują do Instytutu Psychologii UJ
Prof. Małgorzata Kossowska przewodniczącą Rady NCN
Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr hab. Przemysława Bąbla
Sześć grantów NCN dla Instytutu Psychologii UJ!